Toidu kiiritamine 

Kasutatavad kiirgused

Toiduainete kiiritamisel kasutatakse ultravioletkiirgust (UV) ja gammakiirgust.

UV kiirgus

... kasutatakse seetõttu, et omab mikroorganisme hävitavat toimet (lainepikkusel 254...265 nm), mis seisneb UV-kiirte otseses mõjus mikroorganismide rakkudele või ebasoovitavate tingimuste tekkes toiduainetes (näiteks keskkonnas moodustuvad vesinikperoksiid, aromaatne vesinik või osoon), mis inhibeerib bakterite elutegevust. UV-kiirgus sobib kasutamiseks eelkõige mikroorganismide hävitamiseks pakkematerjalil. Põhjus selles, et UV-kiirte läbitungimisvõime toiduainetesse on väike ja mõju avaldub vaid õhukeses pinnakihis. UV-kiirgust ei kasutata liha ja lihatoodete kiiritamiseks, kuna sellisel juhul tekivad muutused maitseomadustes (tekib metalne maitse) ning suureneb rasva oksüdatsioon. UV-kiirgust aga kasutatakse näiteks puu- ja juurviljade välispinna ja joogivee kiiritamiseks. 

Toidu kiiritamise mõju bakterirakkudele

Kiiritamata toit võib sisaldada suuremal või vähemal määral väga erinevaid mikroorganisme. Toidu kiiritamise eesmärk on vähendada nende hulka tootes või hävitada kogu olemasolev mikrofloora. Toidu kiiritamise ajal mikroorganismide rakus olev DNA absorbeerib radioaktiivsete ainete aatomituumade lõhustumisel tekkinud kiiri, mis omakorda põhjustavad muudatusi raku DNA ehituses oleva tümiini struktuuris. Selle tulemusena hakkavad bakterirakus inaktiveeruma ensüümid, kahjustada saavad membraani struktuurid, tuumaaparaat. Bakterirakkude ainevahetus lakkab. Tulemuseks on bakterirakkude hukk.                                  

Illustreeriv pilt bakteriraku elutegevuse lakkamisest toidu kiiritamisel (http://www.sfos.uaf.edu/... )


Radioaktiivne kiirgus

... tekib radioaktiivsete ainete (koobalti või tseesiumi) aatomituumade lõhustumisel, millega kaasneb α-, β-ja γ-kiirguse teke. Toiduainete kiiritamisel kasutatakse eeskätt gamma (γ-)-isotoopide Co-60 või Cs-137 elektronkiiri. Erinevalt UV-kiirgusest, mis avaldab mõju vaid toidu pindmisele kihile, suudab gammakiirgus täielikult läbida toiduainet (jõudes ka sisemiste kihtideni) tekitades mikroorganismide rakus suurel hulgal sekundaarelektrone, mis omavad võimet hävitada toiduaines leiduvad mikroorganismid.Gammakiirgust saab kasutada peaaegu kõikide toiduainegruppide töötlemiseks.

 

Pane tähele!

Toiduainete kiiritamise efektiivsus sõltub toiduainetes kiirte läbivusvõimest: UV-kiirgus ulatub vaid toiduaine pindmise kihini, gammakiirgus läbib kogu toiduainet. Muutusi toiduainete mikroflooras ja mikroorganismide rakkudes kutsuvad esile neelduvad kiired.

Selle tulemusena toimuvadki olulised muutused bakterirakus, mis viivad raku elutegevuse lakkamiseni.

Illustreeriv pilt gammakiirgusest toiduainete kiiritamisel. Allikas: http://justgetthere.us/...